Мета:
Ознайомлювати першокласників із творчістю М.Коцюбинського;
працювати над виразністю, правильністю, свідомістю читання казок;
вчити зв’язно висловлювати свої думки, давати відповіді на питання;
розвивати артикуляційний апарат;
повторювати вивчене про звуки та букви; розвивати й удосконалювати якість читання; розвивати пізнавальні та творчі здібності учнів;
їх логічне мислення;
виховувати доброту, чемність, поважати один одного.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вже дзвінок нам дав сигнал.
Працювати час настав,
То і ми часу не гаймо
Працювати починаймо.
Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок.
До нас завітали гості і нам передали скриньку з листом, де написано що його можна відкрити на уроці читання.
« Любі діти! Сьогодні у вас незвичайний урок. Сьогодні ви зробите ще один крок в країну казок, в країну чудову, що вас так чекає й збагачує мову.
На уроці ви повинні:
- гарно читати;
- - активно відповідати на запитання, а головне – правильно;
- - слухати вчителя;
- - добре працювати на уроці.
Лише тоді ви зможете дізнатися, що вам послала Фея.
Для цього вам треба відімкнути скриньку здобувши якомога більше ключиків. Ключі добуватимуть ті, хто буде самим активним.
( Баба Яга).
-
Ось чому у нас у класі сьогодні так багато книг з казками, ілюстрацій до них, героїв. Так будемо ж здобувати ключики.
І ключ. Мовна розминка.
« Пісенька веселого язичка ».
Пригадайте, друзі, вмить
Як пшениченька шумить ( ш)
Вітерець у лісі ( ш)
Як в гайку струмок дзвенить ( джр)
Як бджола в саду бринить ( дз)
Як шумлять у птаха крила (ш)
В морі синьому вітрила ( ш)
Як гадюка всіх лякає ( с)
Як дзвенить комарик ( з)
Заспівав жучок (ж)
Песик з нами розмовляє
І сердитий вовчик (р)
Ми всі трохи пошуміли й до роботи приступили,
Щоб нам добре працювати, треба ротик розім’яти.
1. Артикуляція дихання ( цокання язиком, рухи язиком « маятник» - «футбол»).
1. Орфоепічні вправи:
- Повторити склади за мною: ра-ра-ра, ро-ро-ро, ру-ру-ру, ар-ар-ар, ур-ур-ур.
2. Читання складової таблиці ( картки, таблиця).
3. Чистомовки « Щоб ротик був слухняним»:
В небі ясная блакить
Вже весною повіває
Вже з’явився перший гість
Голубіє пролісок
Влітку сонечко пече
У гаю кричать сичі
Довговухий заєць ніс хліба окраєць
Веселі цвіркуни
Назбираєм чебрецю
Світить ясний місяць
Ключ ІІ. Скоромовки « На стежці скоромовок»
– Продовжимо стежину
На печі, на печі смачні та гарячі калачі.
Ключ ІІІ Повторення вивченого
Актуалізація знань про звуки ( гра з кружечками « Мовчанка»)
Моделювання слів ( малюнки, іграшки):
– назвати перший звук ( останній);
– голосні звуки
Ключ ІV
Вікторина « Спробуй казку відгадати».
Ключ V
Вивчення нового матеріалу
Знайомство з життям і творчістю М.Коцюбинського.
Читання казки вчителем. Словникова робота ( великі, малі)
Читання учнів ( різні види) «хором», « ланцюжком», « дощик», «луна».
Фізкультхвилинка :
Хто ж там, хто ж вже стомився і наліво похилився,
Треба дружно всім нам стати, фізкультпаузу почати:
Руки в боки, вгору, вниз, 1-2-3 не помились.
Ми ручками –хлоп, -хлоп, -хлоп і ніжками –топ,-топ,-топ.
Як годинник всі отак – тік, тік, тік, так,так, так,
Руки вгору, руки вниз на сусіда подивись,
Руки вгору, руки вбоки, поскачи на місці трохи,
Разом присядемо і за парти сядемо.
Продовження роботи над казкою:
- виділення головної думки;
- розуміння прочитаного
- гра « Так – ні»
Цапки йшли до річки (+)
Вони були чорного і білого кольору (+)
Цапки прийшли купатись (-)
Через річку проходив місток (-)
Не схотів білий цапок зачекати (+)
Чорний зачекав, поки перейшов білий цапок (-)
Вони билися рогами й лобами (+)
Цапки попадали в воду (+)
Кізочки були розумніші (+)
З одного боку – ліс (-)
З другого – висока та крута гора (+)
Кізочки постояли, подумали (+)
Вибіркове читання
Що хотіли зробити цапки?
Яка була через річку кладка?
Що зробили цапки, щоб перейти кладку?
Що зробили кізочки, щоб розминутись?
КлючVІ Гра « Казочка з помилками»
« Збери прислів’я» ( виріс, та ума не виніс)
Загадки про казкових героїв
Казка – це і мультфільм
Вгадати пісеньку (запис)
Всіх він любить незрадливо,
Хто б до нього не ходив
Здогадались? Це ж наш Гена,
Це ж наш Гена – ( крокодил).
Підсумок уроку
- Як називається казочка, яку ми читали?
Хто її автор?
- Хто з героїв сподобався?
Чому?
Чого вчить казка?
Відгадати ребус ( сюрприз)
Відкриття скриньки
додаток
Казкові герої
До школи з букварем крокує
Хлопчик дерев’яний,
Потрапляє замість школи
В балаган полотняний.
Як же звуть цього хлопчиська?
Бабуся онучку дуже кохала,
Шапочку червону їй подарувала,
Дівча ім’я забула сказати
Ну, відгадали, як її звати?
Він довгу бородищу має,
Ляльок в театрі б’є і сварить.
А голос в нього – просто бас
Хто ж це, діти?
Що втікло від баби й діда –
Не сиділось на вікні.
А зустрілось з зайченятком –
Й ну співать йому пісні.
Сидить північ на печі
Їсть смачненькі калачі.
Він звірять усіх лікує
Від халеп різних рятує
І зайчат і мавпенят,
Бегемотів, тигренят.
Відгадай казочку
Ближче, ближче човнику до бережка – це моя матінка снідати принесла.
Дід бив-бив і не розбив. Баба била-била - не розбила. Мишка справу доробила і яєчко те розбила.
Хто журавлика вітав, ще й кашкою пригощав?
В якій казці дід Андрушка та мав бабу Марушку,
Дочку гарну Мінку ще й собачку Фінку,
Кіцю Варварку та мишку Сіроманку.
Це який такий Бичок, не простий – а третячок, дуже, дуже він був ловкий, упіймав ведмедя, вовка, зайчика, а ще й лисичку.
Він любив пісні співати. Від звірят усіх тікати. Скік! Тут був і вже – нема! І шукать його – дарма! Та лисичка його з’їла. Ба! Таки перехитрила!
Ця брехуха – рогата і баньката й бородата. Обдурила свого діда. Принесла в родину біди. Хату в зайчика украла,жити в цьому домі стала.
Ця хатинка така мила, Всіх у себе приютила: мишку, зайчика, лисичку, вовка, жабку невеличку, і кабанчика Іклана, і ведмедя Великана.
Казка навпаки
В країні Навпакії є місто Помилок.
На вулиці Безглуздості живе Казкар – дідок.
Свої казки розказує він на ніч дітлахам.
А помилки ти виправиш якщо побачиш сам.
Жили собі Лід і Жаба. Спекла якось Жаба колосок.
А він скік – поскік та й утік!
Зустрілися якось миска та бабка. Бабка й питає: « Як ти можеш в дірці жити? От я живу в річці».
Посіяв Лід річку. Виросла річка велика-велика.
Немає коментарів:
Дописати коментар