Мета:
- продовжити знайомити учнів з поезією відомої української поетеси Лесі Українки;
- вчити виразно читати і вивчати вірші напам’ять, аналізувати їх;
- розвивати пам’ять, зв’язне мовлення, навички читання, увагу, мислення;
- виховувати любов до України, рідної мови, природи.
Обладнання: портрет Лесі Українки, таблиці для розвитку навичок читання, таблиця « Довідкове бюро», виставка книг Лесі Українки.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Пролунав дзвінок . Починається урок.
Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім 2 класі учні – просто молодці!
- Сядьте в зручне положення і підніміть руку так, як для відповіді.
А тоді повернемо долоні до мене і постараємось відчути дотик тепла наших рук і сердець.
Я дуже хочу, щоб все найкраще, що йде від мого серця передалось і вам і ми порозумілися на цьому уроці і в нас залишились приємні враження. Щиро дякую!
А тепер часу не гаймо, працювати починаймо !
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Розчитування
Артикуляційні вправи
Спочатку зробимо зарядку нашого артикуляційного апарату, покажемо, як гарно ми виконуємо цікаві вправи на уроці читання.
1. Зробимо вправи для очей, язичка
- дивитися вверх, вниз, вліво, вправо;
- кругові оберти очима;
- дивимося на кінчик носа.
2. Гра « Утвори зменшувальне поетичне слово»
Наприклад: зима – зимонька
зоря –зіронька
Таблиця :
дівчина - … ( дівчинка, дівчаточко)
хлопець - … ( хлопчик, хлопчаточко)
черешні -… ( черешеньки)
дерево - …( деревце)
руки - … ( ручки, рученята)
хата - … ( хатонька)
3. Гра « Склади слова» ( таблиця)
4. Чистомовка
Подув сильний вітерець
В небі синяя блакить
Зимою повіває
Відлетіли журавлі
Зібрались діти на урок
5. Скоромовка
Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.
- Який звук найчастіше повторюється?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Перевірка домашнього завдання
- Який розділ ми нещодавно почали вивчати? ( «Вірші українських поетів»)
- Яку красу відображено у віршах? ( красу природи)
- Згадаємо вірші, які читали. ( картки)
Вікторина творів
1.Зацвіла в лузі червона калина
Ніби засміялась дівчина – дитина (Т.Г.Шевченко)
2. Я люблю веселий ранок холоднючої зими
( « Зимовий ранок» Яків Щоглів)
3. Як не любити зими сніжно-синьої на Україні моїй.
( « Зима» М.Рильський)
Вірш М.Рильського читає вчитель
Послухайте вірш М.Рильського. Кому він його присвятив?
Йти назустріч бурям й зливам, буть одній, як велика рать
Жить в нещасті життям щасливим, муку творчістю перемагать.
Хвора дівчина, бідна Леся! Де ще хворі такі були,
Щоб літали у піднебесся, що його не сягнуть і орли!
Ти себе Українкою звала, і чи краще знайти ім’я
Тій, що радістю в муках сіяла, як Вітчизна велика твоя!
- Що вказує на те, що вірш присвячений Лесі Українці?
- Біографічні дані про Лесю Українку.
- Сьогодні ми продовжуємо вивчення її чудових поезій.
IV. Перевірка домашнього завдання
1. Читання вірша « Сніг з морозом поморозив»
2. « Довідкове бюро»
V. Робота над новим матеріалом.
А сьогодні ми познайомимось на уроці з віршами « Вишеньки», « На зеленому горбочку».
А потім скажете в яку скриньку « Довідкового бюро» ми зможемо вкласти картки з назвами цих віршів.
1. Робота над віршем « Вишеньки»
1) Виразне читання вірша вчителем. Бесіда.
- Про що ви прослухали вірш?
- Що привернуло увагу маленьких дітей на деревці?
- Чому вони не могли дістати вишеньок?
2) Словникова робота ( картка).
3) Читання вірша учнями вголос.
4) Бесіда за змістом вірша.
– Між ким відбувається розмова?
- Хто є дійовими особами вірша?
- Чому діти мало не плачуть під деревцем?
- Щоб могло статися, якби вишеньки зросли низенько?
- Якими словами діти звертаються до ягідок? (Прочитати)
- Як відповідають ягідки?
5) Читання мовчки.
6) Словесне малювання ( розгляд малюнків).
– Які б малюнки зробили до вірша?
7) Вправи з читання
Гра « Дочитай далі» ( картка)
Фізкультхвилинка
Ось читати перестали і тепер всі дружно встали
Дружно в сад ми всі пішли, скільки вишень тут знайшли!
У відерка їх збирали, доки повними не стали
Ще й побігали там трішки, натомили свої ніжки.
Пострибали, пострибали, раз – присіли, другий – встали.
Всі за парти посідали. Вчитись далі ми почали.
Заспокоїлися, подивилися на мене, у вікно, на дошку. Заплющили очі, зробили видих і працюємо далі.
2. Робота над віршем « На зеленому горбочку»
1. Мовчазне читання вірша.
- Яким настроєм пройняті вірші?
2. Читання вголос. Заучування.
3. Бесіда
- Про що цей вірш? Де була хатина?
- З ким поетеса порівнює хату?
- Хто ж вийшов до неї?
- Як сонечко змінило хатку?
- Які пестливі слова із вірша ми помітили? ( картка)
VI. Підсумок уроку
- У яку кишеньку « Довідкового бюро» можна покласти назви віршів Лесі Українки, які прочитали?
- Чи сподобались вам твори?
V. Домашнє завдання:
Читати виразно вірші.
« На зеленому горбочку» вивчити напам’ять.
Немає коментарів:
Дописати коментар