3 клас
Урок
читання
Урок
засвоєння нових знань
Тема: Життя і творчість Тараса Шевченка.
А. Лотоцький « Малий
Тарас чумакує».
Мета: Розширити
знання учнів про дитячі роки Тараса Шевченка, його
бажання пізнавати світ, про багату
дитячу уяву.
Розвивати вміння переказувати прочитане.
Викликати
співчуття до сирітської долі поета.
Обладнання:
Портрет Т.Г.Шевченка, « Кобзар», ілюстрації до творів.
Немає в світі поета, який стільки важив
би в житті свого народу, як Шевченко.
( М.Рильський)
Хід уроку
І. Підготовка учнів до
сприймання нового матеріалу.
1. Розповідь
про Т.Г.Шевченка.
У кожного народу є великі поети, яких
знають всі. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко.
Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав «Кобзар».
-
У кого в сім’ї є ця книга?
-
Хто вам її
показував?
Т.Г.Шевченко народився у
Моринцях 1814 року на Черкащині в сім’ї кріпака.
У старій хатині, в кріпаках колись,
В тихий день весняний хлопчик народивсь.
У тяжкій неволі ріс малий Тарас,
Він не вчився в школі, він ягнята пас.
Родина Шевченків була дуже
велика. В хаті діда Івана жило 13 душ. Увечері сяде дід на призьбі, малий Тарас
коло нього, показує дід на темне небо, на зорі.
Дід: - Ото чумацький шлях!
Ото їдуть, їдуть чумаки, навколо самий степ та тиша, і ковила не шелесне.
Глянуть на зорі – ото їм і дорога ( показує).
Тарас: - А вони ж, чумаки,
коло нас Чорним шляхом їдуть?
Дід: - Еге ж, Чорним (
киває дід).
Тарас: - А чому він Чорний,
тому що чумаки чорні?
Дід (сміється): А того він
Чорний, що страшний.
Тільки хотів Тарас
розпитати, чому ж він страшний, як покликала Катруся, бо спати вже час пора
було.
2. Бесіда за репродукцією картини
Т.Шевченка « Селянська родина».
- Ви вже знаєте що Тарас
Шевченко відомий не тільки як поет, а й як художник.
Розгляньте репродукцію
картини « Селянська родина».
- Кого зобразив художник?
Як вони одягнуті, у що взуті? Яка хата?
ІІ. Повідомлення теми і
мети уроку.
Сьогодні ми прочитаємо оповідання про сім’ю Шевченка, його перші роки життя.
ІІІ. Читання вступної
статті ( с. 20)
Учні ланцюжком читають статтю,
відповідають на запитання:
-
Де і коли
народився Т.Г.Шевченко?
-
Яким він
ріс?
-
Хто
викупив Тараса з кріпацької неволі?
-
Чому
Тарасова зірка ніколи не згасне у нашій пам’яті?
IV. Робота над
оповіданням А. Лотоцького « Малий Тарас чумакує»
.
1.
Первинне
ознайомлення із змістом твору.
Читання кращими учнями оповідання « Малий Тарас
Чумакує».
-
Про які
роки життя поета йдеться в оповідання?
2.
Словникова
робота. Тлумачення нових слів ( стріха, пасинок, вольниця)
3.
Бесіда за
містом прочитаного.
– Чи мріяв Тарас почумакувати?
-
- Що він знав про чумаків?
4.
Вибіркове читання.
– Як описано Кирилівку?
– Чому в хаті Шевченків було невесело?
– Що порадив дідусь татові?
–Прочитайте в особах розмову Тараса з батьком.
- Якими в уяві Тараса постали запорожці.
– Розгляд малюнка. Який епізод оповідання зобразив
художник.
5.
Голосне
читання твору учнями. Складання плану прочитаного.
Учні читають оповідання по
абзацах, добирають до кожного з них заголовки.
6. Переказ
оповідання за планом
V. Вікторина.
- Рік народження Т.Г.Шевченка.
- Село, в якому народився поет.
- Ім’я діда, якого любив слухати Тарас.
- Назва книги, в якій зібрані поезії
Шевченка.
- Ім’я старшої сестри – няньки Тараса.
- Скільки душ проживало в хаті діда Івана?
- В якому віці залишився Тарас без батьків?
- Крім поезії, чим захоплювався поет?
VI. Гра « Вільний
мікрофон».
Учитель ставить запитання « Який із
творів Шевченка вам сподобався з попередніх класів? Чим саме?»
Учні підходять до мікрофона і відповідають.
VII. Підсумок уроку.
-
Що ви
дізналися про життя Т.Г.Шевченка?
-
Яка його
книга є в кожній українській сім’ї?
-
Чому
Шевченка називають народним поетом?
VIII. Домашнє
завдання. Переказувати оповідання « Малий Тарас чумакує».
Немає коментарів:
Дописати коментар