Урок математики в початковій школі
Подорож до
країни математики
Мета: Розвивати творчі здібності, кмітливість,
спостережливість, увагу,
пам’ять, мислення учнів, виховувати зацікавленість,
старанність,
любов до математики.
Обладнання: записи
на дошці, картки з ребусами, таблиці для розв’язування
задач, картки із
завданнями для капітанів команд.
Хід заходу
І. вступне слово вчителя:
- Сьогодні у нас година
цікавої математики. Тому ми будемо розв’язувати дуже цікаві завдання.
ІІ. Виконання завдань.
Цікаві
задачі.
1.
Летіло п’ять голубів. Трьох мисливець убив. Скільки зосталося? (
Три, бо двоє полетіло).
2.
Чи може
їти дощ два дні підряд. ( Ні, бо між ними буде ніч)
3.
Скільки
було: бабуся, дві дочки, дві матері та онука. ( 3)
4.
Вчили
доньку рахувать: « Скільки буде п’ять і п’ять?»
Посміхнулась
хитро доня. І сказала: « Дві долоні».
А скільки
буде? ( 10).
5.
Три коти у
холодочку сірих мишок їли.
Проти
кожного кота два коти сиділи.
Це задача,
а не сміх, полічіть усіх котів. ( 3)
6.
У мами два
сини, у кожного є сестра. Скільки дітей у мами? ( 3)
7.
Одне яйце
варять 4 хв. Скільки потрібно часу, щоб зварити 5 яєць? (4хв.)
8.
Яке каміння
в морі? ( мокре)
9.
Без чого
не можна жити? ( без імені)
10.
Двоє людей
домовилися сісти в 5 вагон потягу. Але один сів у 5 вагон з кінця,а другий – у
5 вагон з початку. Скільки має бути вагонів у потязі, щоб вони зустрілися? ( 9
).
11.
Для олівця – це пенал. А що це для автомобіля?
( гараж)
12.
Чи можна у ситі принести води? ( так, у
вигляді льоду)
Логічні задачі.
1.
« Мій
хвіст, - сказав кіт, - має 12 см і ще половину мого хвоста». Яка довжина хвоста
цього кота? ( 18 см)
2.
У тварини
дві ноги, дві ліві ноги, дві ноги попереду, дві позаду. Скільки ніг у тварини?
( 4)
3.
Моя мама
народилася у неділю, а тато – на 55 днів пізніше. У який день тижня народився
тато? ( 7х8= 56 (неділя), 55 – ( субота).
4.
Марійка
має дві ляльки, три яблука, одну шоколадку, два апельсини, п’ять персиків і один велосипед. Скільки фруктів має
Марійка? ( 10).
5.
Ти заходиш
до кімнати, у якій є свічка і гасова лампа. Що ти запалиш спочатку? ( сірник)
6.
Стоїть у
полі дуб. На дубі – три гілки, на кожній гілці – по три яблука. Скільки всього
яблук? ( на дубі яблука не ростуть).
7.
Кухар
насипав рис порівну у 2 склянки. Потім він з однієї склянки пересипав рис у
каструлю. Де рису більше: у каструлі чи у склянці? (Порівну).
8.
Скільки
кінців у палки? (2).
У 2 палок? (4).
У двох з половиною? (6).
9.
Що буде з
козою, коли їй мине 7 років? ( буде 8).
10.
На складі
5 цистерн з пальним, по 6т у кожній. З двох цистерн пальне вилили. Скільки
цистерн залишилося на складі? (5).
11.
Летіла
зграя гусей: одна гуска попереду, а дві позаду; одна позаду і дві попереду,
одна гуска між двома і три в ряд. Скільки було всього гусей? ( 3).
Задачі на кмітливість.
1.
Василько
написав на папірці число 89 і сказав Сергійку: « Не виконуючи ніяких записів,
зменш число на 21». Сергійко відразу розв’язав задачу. Як він це зробив? ( перевернув папірець).
2.
На
галявині гралися зайці. Всього у них 18 вух. 4 зайці сховалися. Скільки зайців
залишилося? Скільки в них ніг? ( 5 зайців, у зайців лапи, а не ноги).
3.
У сітці 5
груш. Як їх поділити між 5 дівчатками, але так, щоб одна груша залишилася в
сітці? ( одній дівчинці дати грушу з сіткою).
4.
Юрко
зібрав 6 кг паперу, а Тарас у 2 рази більше. Скільки ж паперу зібрав Степан?
5.
Якщо
Марина старша на 2 роки від Віри, а Віра на 3 роки старша від Олі, то хто
старший Марина чи Оля? ( Марина).
6.
Тимко
сказав: « У мене 10 марок, а в тебе, Сашко, скільки?» Сашко відповів: « У мене
стільки марок, скільки і в тебе, та ще половина всіх моїх марок». Скільки марок
у Сашка? ( 15).
7.
Онук
запитав дідуся: « Скільки тобі років?». Дідусь відповів: « Якщо проживу ще
половину того, що прожив, та ще 1 рік, то мені буде 100 років». Скільки років
дідусеві? ( 49).
Задачі на метод послідовного вилучення:
Задача 1.
( Можна запропонувати дітям розв’язати самостійно)
Три дівчинки, Волошка,
Ромашка і Фіалка, тримали у руках квіти
(волошки, ромашки і фіалки). Жодна з них не тримала квіти, від назви
яких походить її прізвищі. Ромашка уважно розглядала фіалки,що їх тримала
подруга. Які квіти тримала кожна з
дівчаток?
Складемо таблицю.
Волошка Ромашка Фіалка
волошки - + -
ромашки - - +
фіалки + - -
Таблиця
заповнюється в ході міркувань.
1.
Жодна з
дівчат не тримала квіти, від назви яких походить прізвище. Отже,ставимо знак –
напроти кожного прізвища і квітки, від назви яких походить прізвище.
2.
Ромашка
уважно розглядає фіалки, які тримала її подруга, значить вона тримала не
фіалки. Ставимо напроти прізвища « Ромашка» в ряду
« фіалки»
знак -.
3.
Якщо
Ромашка не тримала ромашки, фіалки, то значить вона тримала «волошки». Ставимо напроти прізвища «
Ромашка» у ряду «волошки» знак +.
4.
У ряду «
волошки» є відповіді -, +, значить у третій клітинці ставимо знак -.
5.
У стовпці
« Фіалка» є дві відповіді -, значить у рядку « ромашки» ставимо знак +.
6.
Якщо
Фіалка тримає ромашки, а Ромашка – волошки, то Волошка – фіалки, тому ставимо
знак + напроти прізвища « Волошки» у рядку «фіалки».
Відповідь: Волошка тримала
фіалки, Ромашка – волошки, Фіалка – ромашки.
Задача на обґрунтування суджень.
З трьох учнів (Антон,
Богдан і Василь) два учні – відмінники. Визнач, хто відмінник, якщо у парі
Антон і Богдан – один відмінник, один -
ні, а у парі Богдан і Василь теж один відмінник, один – ні.
Міркування.
Якщо з кожної пари взяти
відмінником Богдана,то матимемо лише одного відмінника, а їх є два. Не можна
також брати з однієї пари Богдана, а з другої – не Богдана, бо тоді вийде, що
Богдан є одночасно і відмінником, і не відмінником. Отже, Богдана не можна
включати в число відмінників. Тоді відмінниками можуть бути лише Антон і
Василь.
Ребуси.
1 команда
2 команда
г
1 а ( година) с 3
ж ( стриж)
рак
а=і ( рік) 100 вп ( стовп)
пі
2 л ( підвал) 3
буна ( трибуна)
Естафета.
1 команда
2 команда
27 + 50 ( 77) 36 +
40 ( 76)
18 + 3х 5 ( 33) 15 + 5 х 5 ( 40)
34 + 28 ( 62) 26 + 54 ( 80)
2 х 2 + 3 ( 7 ) 3 х 4 + 2 ( 14)
99 – 72 ( 27) 88 –
52 ( 36)
25 – ( 12 – 3) ( 16) 4 х 5 + 46 ( 66 )
2 х 5
+ 37 ( 47) 26 + ( 23 – 5) ( 44)
36 + (24 – 6) (54) 24 – ( 11 –
2) ( 15)
Замінити спільною назвою.
1 команда
2 команда
км, м, дм,
см, мм ( одиниці довжини) рік, місяць, доба, година, хвилина
( міри часу)
Подумай
1 команда.
Як розставити 5 стільців,
щоб біля кожної з чотирьох стін стояло по 2 стільці?
2 команда.
Як розставити 6 стільців,
щоб біля кожної стояло по 2 стільці?
Завдання для капітанів команд.
Яке число наступне?
1 команда: 31, 25, 19, 13, * ( 7)
2 команда: 10, 22, 34, 46, * ( 58)
ІІІ. Підсумок
Немає коментарів:
Дописати коментар